Newsletter ŻDK

ZAPRASZAMY NA 42. JESIEŃ NA PAŁUKACH

„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach „Jesieni…” Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu twórców, nie licząc członków zespołów ludowych.

Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe „zagłębie” rzeźbiarzy i hafciarek ludowych, dlatego twórcy czują się tu jak w domu i chętnie do niego co roku wracają. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy, to cechy najczęściej podkreślane przez ludowych artystów. „Jesień na Pałukach” to okazja do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń, a także nagrodzenia pracy i osiągnięć. Stałym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki żnińskiej imprezie, jej popularności i atrakcyjności, twórczość ludowa nie odchodzi do lamusa, ale jest pielęgnowana i rozwijana przez kolejne pokolenia.

„Jesień na Pałukach” to impreza znana i „nagłaśniana” przez media, dlatego  każdego roku przybywają na nią tysiące turystów, aby w malowniczej scenerii żnińskiego rynku, u stóp gotyckiej baszty podziwiać i kupować ludową sztukę. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark Sztuki Ludowej odbywa się zawsze czasie trwania Festynu Archeologicznego w pobliskim Biskupinie i wielu gości tak planuje przyjazd na Pałuki, aby połączyć odwiedzenie tych dwóch imprez. Dzięki temu na Jarmark przyjeżdżają turyści z całej Polski, a  impreza z regionalnej stał się właściwie ogólnopolską.

Atrakcyjności Jarmarkowi dodaje odbywający się równocześnie Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych. Dzięki niemu podziwianiu i kupowaniu rękodzieła, towarzyszą dźwięki wspaniałej, najczęściej skocznej muzyki. Centrum rynku przeznaczone jest dla tych, którzy obeszli już stoiska i chcą usiąść, i bawić się razem z wykonawcami. Jarmark i Przegląd harmonijnie łączą wszystkie rodzaje ludowej twórczości, popularyzując folklor wśród wielopokoleniowej publiczności. Przegląd i Jarmark kończy występ gwiazdy, która inspiracje do swojej twórczości czerpie ze sztuki ludowej.

Tegoroczna Jesień na Pałukach została objęta patronatem medialnym TVP Bydgoszcz

Program 42. Jesieni na Pałukach:

sobota, 16 września 2017 r.- Zjazd Twórców Ludowych

12.30              Wycieczka Twórców Ludowych do Sielca i zwiedzanie Dworu Marzeń

17.00              Zjazd Twórców Ludowych (sala widowiskowa ŻDK) i Koncert Galowy pt. „Jak nie kochać Jesieni… czyli trójsplot pałucko- kujawsko- kaszubski”, wystąpią: KASZUBKI  z Chwaszczyna, Zespół Śpiewaczy PAŁUCZANKI, Kapela PAŁUKI oraz KAPELA SPOD KOWALA

niedziela, 17 września 2017 r. - żnińska starówka – Jarmark Sztuki Ludowej

9.00                Jarmark Sztuki Ludowej – na tegoroczny jarmark zgłoszonych jest ok. 160 stoisk.

10.00              Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych

Tegoroczny przegląd zakończy koncert zespołu Niespodzianka Pana Janka

Niespodzianka Pana Janka to zespół folkowy wykonujący muzykę ludową we własnych, współczesnych aranżacjach. W repertuarze grupy znajdują się również znane przez wszystkich utwory jak „Zielony mosteczek” czy „Miała baba koguta”. W ich różnorodnych opracowaniach przeplatają się różne style muzyczne. Koncerty NPJ to wiele dobrej muzyki oraz zabawy dla każdego, niezależnie od wieku.

PRZYDATNE LINKI

KONTAKT

Żniński Dom Kultury
Pocztowa 15
88-400 Żnin
Woj. Kujawsko-Pomorskie

Tel.: (52) 30-20-517
Faks: (52) 30-20-517

Tel. kom.: 784-985-444

E-mail: biuro@zninskidomkultury.pl

POLECAMY

 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Scroll to top