Newsletter ŻDK

Kultura się liczy !

14 czerwca 2016 r.

NA TERAZ I NA PRZYSZŁOŚĆ

Już w najbliższą sobotę spotkamy się nad Małym Żnińskim, aby wspólnie bawić się podczas Nocy Świętojańskiej. Mam nadzieję, że Wasze wianki są już prawie gotowe. Przypominam, że czekamy na zgłoszenia, a wianki należy dostarczyć nad Małe Żnińskie do godz. 17.30. Nie zabraknie konkursów podczas których szukać będziemy Kwiatu Paproci, który jak wiadomo zakwita tylko raz w roku, a znalazcy przynosi szczęście i dostatek. O część muzyczną zadbają FolkRom oraz szantowa kapela WŁASNY PORT. Całość zakończy pokaz tańca z ogniem.

Trwają intensywne i ostateczne przygotowania do Pałuckiej Nocy Poetów, której mam nadzieję, przypatrywał się będzie duch Klemensa Janickiego. Wystartujemy 2 lipca o godz. 19.00 na ul. Śniadeckich. Będziemy starać się aby ten wieczór była bardzo liryczny, a gwarantami tego będą poeci, którzy zgłosili chęć zaprezentowania swojej twórczości. Na scenie zaśpiewają laureaci najważniejszych festiwali piosenki autorskiej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Cisza Jak Ta. Czekamy na wszystkich, którzy zechcą razem z nami przenieść się do krainy lirycznych strof i łagodnej muzyki, która pozwoli oderwać się od zgiełku dnia codziennego.

W przestrzeni informacyjnej pojawił się także program Letniego Ogrodu Sztuki. Mam nadzieję, że każdy odnajdzie coś ciekawego, interesującego i z przyjemnością stanie się nie tylko odbiorcą  ale również kreatorem zaplanowanych wydarzeń, które odbywać się będą głownie w okolicach amfiteatru i plaży.

Ponadto obecnie staramy się ułożyć kalendarz koncertów, które chcielibyśmy zrealizować, w klimatyzowanej już, sali widowiskowej Żnińskiego Domu Kultury (remont w lipcu lub sierpniu). Nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów, ale mam nadzieję, że stanie się to już niebawem. Mogę jedynie uchylić rąbka tajemnicy, że prowadzimy negocjacje z artystami, którzy mają bogaty dorobek artystyczny, są uznawani za mistrzów w swoich dziedzinach, a ich niekwestionowana popularność i autorytet sprawi, że z radością spotkamy się z Nimi w gościnnych progach domu kultury, do którego serdecznie zapraszam.

Najpóźniej w połowie lipca przedstawimy ofertę zajęć edukacyjnych w pracowniach ŻDK na rok szkolny 2016/2017. Oprócz sprawdzonych i obleganych zajęć pojawią się także nowe propozycje. Nie od dziś wiadomo, że swoje podwoje otworzy Żnińska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Pana dra Mirosława Kordowskiego, którego w „akcji” oglądać mogliśmy podczas Dnia Strażaka. Mam nadzieję, że swoimi pasjami Pan Mirosław będzie zarażał młodzież, którą już teraz zapraszam do zgłaszania chęci swojego uczestnictwa gry w orkiestrze, która w przyszłości będzie wizytówką stolicy Pałuk, dodając jej splendoru.

Artur Jakubowski

17 maja 2016 r.

JUŻ NIEBAWEM …

Na początek… Podziękowania dla wszystkich za udział w tegorocznej edycji Dni Żnina. Było bardzo energetycznie, przebojowo i zjawiskowo. Niestety jak napisał poeta „wszystko, co piękne jest przemija”.  Świat jednak nie stoi w miejscu, tak więc i my przygotowujemy dla Państwa kolejne ważne i piękne wydarzenia, w których warto wziąć udział. Już niebawem pojawi się program imprez, które odbywać się będą w ramach LETNIEGO OGRODU SZTUKI.  Zaplanowaliśmy  m.in. koncerty zespołów Cisza jak ta, Czerwony Tulipan oraz kabaretu z Konopi. Na żnińskim rynku wystąpi Magda Durecka  i znany w stolicy Pałuk Robert Kannan.  Najmłodszych, nieco starszych i jeszcze starszych w każdy wtorek i czwartek zapraszać będziemy do udziału w zabawach i zajęciach warsztatowych. Nie zabraknie tańca, gier, zabaw animacyjnych. Wspólnie będziemy rzeźbić, malować na wodzie… tak to możliwe. Każdy będzie mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy DJ i spróbować pomiksować.

Nieco wcześniej, bo jeszcze w czerwcu spotkamy się na IV Festiwalu MUSICA ANTIQA ZNEYNAE, upamiętniającym wybitnego muzyka, Żninianina Pana Kazimierza Piwkowskiego.  Rzecz będzie miała miejsce 12 czerwca o 12.00 na Rynku oraz o godz. 18.00 w domu kultury. Na wieczorne „Impresje” w wykonaniu solistów Arte Con Brio i Colegium Vocale należy zaopatrzyć się w bezpłatne wejściówki. Gorąco polecam to wydarzenie.

W najbliższej przyszłości świętować będziemy Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci, wraz z rodzicami, dziadkami, ciociami, wujkami… zapraszamy do parku przy „Małym Żnińskim” w niedzielę 29 maja. Moc atrakcji, doskonała zabawa, będą czekać na wszystkich… Należy jedynie pojawić się z uśmiechem na twarzy i miłej, serdecznej atmosferze korzystać ze wszystkich atrakcji i dobrodziejstw, które przygotowują organizatorzy.

Szczególnej uwadze pragnę polecić NOC POETÓW, pierwszą edycję imprezy, która mam nadzieję przyciągnie miłośników liryki z różnych zakątków Polski. Oprócz bytu jakim jest poezja, pojawi się muzyka, malarstwo i inne sztuki. Będziemy się starać namówić Państwa do wspólnego pisania wiersza bo … „gdy się milczy, milczy to apetyt rośnie wilczy, na poezję, co być może drzemie w nas”.  Moim marzeniem jest, aby przedsięwzięcie przypominało klimatem krakowskie wydarzenia piwniczne, a poezja zalała żniński rynek i nakarmiła wszystkich spragnionych piękna, mądrości, chęci  bycia lepszym… Do zobaczenia.

Artur Jakubowski

15 kwietnia 2016 r.

DNI ŻNINA TUŻ... TUŻ

Z niecierpliwością odliczamy do rozpoczęcia tegorocznej edycji dni stolicy Pałuk. Można by powiedzieć, że obecnie wszystko dopinamy na „ostatni guzik”. Ogrom wydarzeń skumulowanych na przestrzeni kilku dni może przyprawić o kłopot, gdzie być, co wybrać ? Układając program, wszystkie zaangażowane instytucje, stowarzyszenia starały się to zrobić w taki sposób, aby dać jak najszersze możliwości. A zatem odpowiedź jest prosta. TRZEBA BYĆ NA WSZYSTKICH IMPREZACH. Niewątpliwie do największych wydarzeń należy zaliczyć koncerty Kamila Bednarka i Zbigniewa Wodeckiego, jednak nie można zapomnieć, ze  2 i 3 maja scena będzie „żyła” od godzin popołudniowych, tak więc atrakcji nie zabraknie i każdy znajdzie dla siebie coś co przypadnie mu do gustu, sprawiając radość, a może i wzruszenie. Osobiście liczę na Państwa kreatywność  w przygotowaniu strojów na dyskotekę pod gwiazdami, podczas której będziemy szaleć w stylu lat 60/70/80. Przypominam, że każdy kto pojawi się na rynku w stroju z epoki weźmie udział w losowaniu nagród.

Pisząc ów tekst, właśnie powoli zamykamy przyjmowanie zgłoszeń wystawców na JARMARK Floriański, który zaplanowano na 1 maja. Przeróżne, bogate w różnoraki asortyment stoiska, z pewnością sprawią, że Plac Wolności stanie się kolorowy i radosny. Uroku temu wydarzeniu doda z pewnością Turniej Rycerki oraz średniowieczne tańce.  Najmłodszym gorąco polecam spotkanie z Panem Łukaszem Wyśmierskim, podczas którego będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi artyści (3 maja).

Drodzy mieszkańcy, nie pozostaje nic innego jak już teraz zacząć się pozytywnie nastrajać, zabrać ze sobą UŚMIECH, NAJBLIŻSZYCH, ZNAJOMYCH i  w przyjaznej, serdecznej, RADOSNEJ atmosferze przeżyć majowy weekend. Ze swej strony oraz pracowników domu kultury mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby tak się nam wszystkim właśnie ŚWIĘTOWAŁO. Do zobaczenia !!!!

Artur Jakubowski

4 kwietnia 2016 r. 

WYDARZA SIĘ RZECZ MAGICZNA

W miniony piątek rozpoczęliśmy próby do koncertu, który wpisze się w żnińskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Na scenie domu kultury usłyszymy i zobaczymy, artystów, dla których piosenka nie stanowi jedynie pretekstu do kołysania się… Muszę przyznać, że byłem i nadal pozostaję pod wrażeniem  zaangażowania Chóru Moniuszko, zespołu JAŚMIN i wokalistów studia piosenki oraz ich opiekunów (Pań Beaty i Marleny oraz Pana Marka). To budujące i mobilizujące. Jestem przekonany, że będzie to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wykonawców i tych, którzy zdecydują się być razem z nami 24 kwietnia.  Pozostało jeszcze wiele pracy i przygotowań. Owoce praojców – miłość i nadzieja, bo tak zatytułowałem koncert, który przybierze formę „widowiska” będzie miał także specjalną oprawę scenograficzną, którą przygotowuje Pani Agnieszka, sporo „gimnastyki” wykona także technika: Panowie Michał i Janusz. Nagłośnienie tak dużego przedsięwzięcia do łatwych nie należy, a  przewidujemy także projekcję animacji, które będą się pojawiać co jakiś czas. Wyjątkowy klimat tworzyć będą światła, które już po części zostały zamontowane, a to dzięki wsparciu i uprzejmości  Pana Michała Michalskiego.

W programie usłyszymy pieśni i piosenki patriotyczne, rock and rolowe, rozrywkowe, a nawet ludowe. To wszystko ma sprawić, abyście poczuli się Państwo jak w muzycznym sadzie, pełnym różnych muzycznych dźwięków, smaków i barw.

Proszę śledzić na bieżąco naszą stronę internetową i facebooka . Już niebawem będziemy informować o festynie z okazji Dnia Dziecka, koncertach upamiętniających Pana Kazimierza Piwkowskiego oraz o programie Letniego Ogrodu Sztuki, w którym nie zabraknie plenerowych koncertów.  Do zobaczenia.

Artur Jakubowski

 10 marca 2016 r.

RADOŚĆ I NADZIEJA

Z wielką radością mogę odnotować, że młodzi wokaliści, którzy stanęli w konkursowe szranki Festiwali AWANS i DEBIUT nie zawiedli i udowodnili, ze piosenka to nie jakaś błaha bagatelka, ale znak i owoc naszych czasów. Zarówno dzieci oraz młodzież śpiewali mądrze, pięknie, wyzwalając wiele pozytywnych emocji i wzruszeń, powodując, że choć na chwile, Ci którzy zjawili się w sali Żdk, mogli wyhamować pęd życia. I uwaga ! Nic straconego dla tych, którzy przegapili, lub nie mogli uczestniczyć w tym muzycznym święcie. Finał wojewódzkiego konkursu piosenki AWANS odbędzie się w sobotę 23 kwietnia.

Ktoś kiedyś powiedział, że muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, nie wiem jak Państwo, ale ja się pod tym podpisuję z całą powagą i świadomością. Dlatego też z radością obserwuję, jak pracuje młodzież czy to w studio piosenki, czy w ognisku muzycznym. Raduje się moje serce, kiedy słyszę dźwięki,  przepełnione pasją i talentem, zespołu Jaśmin i Żnińskiego Chóru Kameralnego. Moim marzeniem jest, aby do tego grona dołączyła orkiestra dęta. I wierzę, że wkrótce tak się stanie. Ogłoszony został konkurs na kapelmistrza i instruktora (szczegóły na stronie), który tchnie nowego ducha, otoczy opieką i będzie kreatorem nowej jakości. To zaś sprawi, ze muzycy będą czerpać satysfakcję z poczucia uczestnictwa w czymś ważnym, kształtując swój muzyczny warsztat,  my zaś słuchacze będziemy doświadczać przyjemności, spokoju myśli i odpoczynku.

Już niebawem ukaże się raptularz, w którym odnotujemy najważniejsze wydarzenia kulturalne kwietnia. Szczególnej uwadze polecam dwa koncerty (o których już pisałem) oraz warsztaty batiku, które poprowadzi, znana z warsztatów witrażowych, Pani Agnieszka.  Ukłony.

Artur Jakubowski

 2 marca 2016 r. 

ZAPOWIEDZI KILKA...

Jak już informowałem za pośrednictwem video bloga trwają przygotowania do tegorocznej edycji Dni Żnina, które w tym roku odbywać się będą od 29 kwietnia do 3 maja. Ostatnie przymiarki czynione są w warstwie programowej festynów, które zaplanowane zostały na 2 i 3 maja. Jestem przekonany, że każdy z Państwa znajdzie coś miłego dla siebie i całymi rodzinami, a może także z gośćmi pojawicie się na żnińskim Rynku. Całości towarzyszyć będzie piękna, słoneczna pogoda :) Doskonałą zabawę gwarantować będą nie tylko gwiazdy, Kamil Bednarek i Zbigniew Wodecki, ale także inne propozycje programowe, jak chociażby część animacyjna dla dzieci przygotowywana przez Teatr Frajda. Na scenie pojawią się także żnińscy artyści  oraz zaproszeni z gmin ościennych. Wspólnie zaprezentujemy to czym możemy i powinniśmy się chwalić. A mamy czym !!! Zarówno 2,  jak i 3 maja wystartujemy o godz. 15.00. Po koncercie Kamila Bednarka, zapraszamy do udziału w Dyskotece pod Gwiazdami w stylu lat 60/70/80. Koniecznie przyjdźcie w przebraniu z epoki, dla najciekawiej „przystrojonych” gwarantujemy atrakcyjne nagrody. W Święto Konstytucji zaprosimy do wspólnego zdjęcia, zatem przygotujcie się, bo warto znaleźć się na tej historycznej fotografii. W przededniu festynów odbędzie Jarmark Floriański. Szczegółów szukajcie na naszej stronie internetowej. Przypominam o koncertach 8 i 9 kwietnia. Już niebawem będzie można otrzymać bezpłatne wejściówki. Trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona i w żaden sposób nie możecie Państwo przegapić tej muzycznej uczty. Ukłony dla Państwa.

                                                                                  Artur Jakubowski 

 25 lutego 2016 r.

MUZYCZNY MARATON  ROB contra Volodia

Z przyjemnością chciałbym zaprosić Państwa na dwa koncerty, którymi powitamy wiosnę w Żnińskim Domu Kultury.

W piątek 8 kwietnia na scenie domu kultury wystąpi pochodzący z australijskiej Tasmanii ROB TOGNONI, którego wybuchowa gra na gitarze dostarcza podczas każdego koncertu niezapomnianych muzycznych wzruszeń i wrażeń. To sprawia, że fani na całym świecie zachwycają się jego wirtuozerią, a niepowtarzalne utwory są porównywane z mistrzami bluesa. Inspiracje czerpie od BB Kinga i Jimi Hendrixa. Ci którzy zdecydują się być razem z nami, podczas koncertu, z pewnością rozpoznają także wpływy AC/DC.

W zupełnie inne klimaty będziemy chcieli zabrać Państwa dzień później, a mianowicie na spotkanie z twórczością  Włodzimierza Wysockiego, Toma Waitsa w wykonaniu Janusza Kasprowicza - lidera zespołu Projekt Volodia  z towarzyszeniem multiinstrumentalisty Stanisława Marinczenko.

W programie znajdą się także rosyjskie pieśni błatne, czyli więzienne, obozowe oraz opowiadające o życiu rosyjskiego półświatka. Utwory przetłumaczył na język polski, ceniony poeta, autor tekstów i pieśniarz  Roman Kołakowski.

Bezpłatne wejściówki na oba koncerty będą dostępne w sekretariacie ŻDK w pierwszym tygodniu marca. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego też nie przegapcie Państwo okazji aby podróżować razem z nami po muzycznej krainie.

 Artur Jakubowski

18 lutego 2016 r. 

Jednym z  dobrodziejstw dzisiejszego świata jest fakt posiadania szerokiego i praktycznie nieograniczonego dostępu do rozmaitych dóbr kultury.  Nie powinniśmy, a nawet nie możemy, w moim przekonaniu, zapominać o tym co jest dostępne obok nas, w naszym najbliższym otoczeniu. Ba, możemy, a wręcz powinniśmy być współkreatorami  lokalnej kultury. Od 5 lutego mam zaszczyt i przyjemność kierować Żnińskim Domem Kultury. Chciałbym, aby to miejsce i ludzie rozwijali i propagowali szeroko pojętą kulturę artystyczną oraz kształtowali indywidualne uzdolnienia i zainteresowania, a nade wszystko  WYZWALA I FANTAZJĘ I WYOBRAŹNIĘ. Dlatego też zapraszam do wszelkich działań, które będą wyzwalać w nas pozytywne „wibracje”, które będą uwrażliwiać i uczyć patrzenia na świat przez pryzmat sztuki. Wspólnie obierzmy kurs na animację, przypinając animatorom nowe skrzydła, które uruchomią nowe aktywa społeczne lokalnego kapitału kulturowego. Dajmy  powód do dumy animatorom i osobom animowanym, poczucie czynienia czegoś unikatowego i wartościowego, poczucie, że w Żnińskim Domu Kultury gości PRAWDZIWA KULTURA/SZTUKA.

Serdecznie zapraszam do odwiedzania Domu Kultury, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami. W ostatnim czasie pojawił się Raptularz ŻDK, w którym z pewnym wyprzedzeniem odnotowywać będziemy najważniejsze wydarzenia i imprezy. Zachęcam do zabrania tego skromnego wydawnictwa do swoich domów, na pewno się przyda. Raptularz jest, będzie dostępny w wielu punktach Żnina, takich jak instytucje użyteczności publicznej, szkoły, sklepy…

Na koniec, pierwszego wpisu, chciałbym  przytoczyć słowa Barbary Toruńczyk,  założycielki „Zeszytów literackich”, że „kultury nie uprawia się zrywami, wtedy, kiedy ktoś orzeknie, że „już można”. Fundamentem kultury jest uporczywość wysiłku twórczego i żaden internet tego nie zmieni ani od tego nie uwolni”.

Pozdrawiam serdecznie, życząc pogody ducha i szybkiego nadejścia wiosny.

                                                                                                                                              Artur Jakubowski

 

25 października 2016 r. 

TRÓJSPOLOT PRZDSMAKÓW

Piękno muzyki, mądrość tekstów i życie czyli wykonanie będą charakteryzowały cykl przygotowywanych w Żnińskim Domu Kultury koncertów, które stanowić będą preludium do Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali Piosenki Artystycznej. Wykonawcami koncertów, które zainaugurujemy w październiku, a z nowym rokiem odbywać się będą w cyklach dwumiesięcznych będą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej jakie odbywają się w Polsce. Będziemy chcieli w ten sposób udowodnić, że piosenka artystyczna nie jest zwykłą bagatelką, ale znakiem i owocem naszych czasów oraz to, że oscyluje na granicy wielu gatunków muzycznych. O tym, że piosenka powinna mieć dobry tekst powszechnie wiadomo. Dlatego też sięgać będziemy niejednokrotnie do klasyki polskiej poezji stawiając ją w nowym świetle, samą zaś piosenkę traktując jako dzieło sztuki. Oczywiście nie zawsze będzie smutno i nostalgicznie, zawsze natomiast będzie lirycznie i artystycznie. Współcześnie karmieni jesteśmy papką medialną, pozbawioną pozycji mądrych. Tę lukę wypełniać będzie festiwal recitali, którego zmaterializowanie zaplanowaliśmy na listopad przyszłego roku. Projektem tym zainteresowałem Bogusława Sobczuka (aktora i dyrektora Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie) oraz kompozytora Jerzego Satanowskiego, którzy obiecali nie tylko firmować przedsięwzięcie swoimi nazwiskami, ale także kształtować program imprezy, która ma szansę stać się jedną z niewielu, tego typu, na kulturalnej mapie kraju. Liczę na to, że zarówno mieszkańcy grodu Śniadeckich oraz ludzie szukający w piosence, czegoś więcej niż tylko taniej rozrywki przychylnie spojrzą na inicjatywę domu kultury i z radością będą smakować sens zawarty w tekstach i muzyce, raz w  „mol”, raz  w „dur”.

Artur Jakubowski

PRZYDATNE LINKI

KONTAKT

Żniński Dom Kultury
Pocztowa 15
88-400 Żnin
Woj. Kujawsko-Pomorskie

Tel.: (52) 30-20-517
Faks: (52) 30-20-517

Tel. kom.: 784-985-444

E-mail: biuro@zninskidomkultury.pl

POLECAMY

 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Scroll to top