Sekcje

Pałucka Pracownia Rzeźby

Pracownia rzeźby powstała w 1976 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie, pod patronatem Ogniska Pracy Pozaszkolnej. W 1985 roku przeniosła się do Bursy Szkolnictwa Zawodowego, a od 1995 roku działa przy Żnińskim Domu Kultury. Na ponad 300 m2 młodzież i dzieci maja optymalne warunki do pracy. W 1997 roku obok pracowni powstaje galeria ze stałą ekspozycją prac dzieci i młodzieży, w której odbywają się lekcje dla dzieci ze Żnina i okolic, odwiedza jest regularnie przez turystów. Pracownia wystawia swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą. W 2000 roku pracownia, jako pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje tytuł "Złotej Pracowni", które jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.  Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie lubią spędzać swój wolny czas.

Zajęcia w Pałuckiej Pracowni Rzeźby:

• Pracownia Rzeźbiarska- wtorek i czwartek, godz.17.00-19.00
  • Pracownia Plastyczna: dzieci 6-12 lat- czwartek - 15.30-17.00, młodzież- piątek - 15.30-17.00, grupa ART (dorośli) - wtorek- 14.00- 17.00

Ognisko Muzyczne

Ognisko Muzyczne w Żninie rozpoczęło swą działalność 2 marca 1964 roku. Było jedna z pierwszych tego rodzaju placówek, na terenie ówczesnego województwa, pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy. Przy Żnińskim Domu Kultury ognisko działa od 1990 roku. Edukacja dzieci i młodzieży prowadzona jest w trzech klasach: fortepianu, akordeonu i keyboardu. Bardzo dobre warunki nauki, baza instrumentalna, a przede wszystkim odpowiednio przygotowana, z wieloletnim stażem i osiągnięciami zawodowymi kadra nauczycielska daje możliwość edukacji dzieci.

Studio Piosenki

Od roku 2001 przy Żnińskim Domu Kultury działa Studio Piosenki, które skupia utalentowane wokalnie dzieci i młodzież w wieku od 12 lat. Studio Piosenki pracuje pod kątem kształcenia wokalistów – solistów i wielogłosowego śpiewu zespołowego. Instruktorem grupy jest nauczyciel i muzyk Marek Nowak. W grudniu roku 2004 członkowie Studia Piosenki z opiekunem reprezentowali województwo kujawsko-pomorskie na koncertach kolęd w Wiedniu i Rzymie zorganizowanych dla polonii. Byli także na audiencji u papieża Jana Pawła II. W 2007 roku zajęli II miejsce w kategorii gimnazjum na VI Festiwalu Piosenki Wakacyjnej ”Muzyczny Plecak”. W 2007 r. w XIV Wojewódzkim Konkursie Piosenki Turystycznej i poezji śpiewanej, podopieczni Marka Nowaka, byli najlepsi i zdobyli I miejsce. W grudniu 2008 r Studio Piosenki zdobyło nagrodę główną w kategorii zespołów na „Ogólnopolskim Festiwalu piosenki z Duszą” w Teresinie. Studio Piosenki bierze udział w przeglądach i konkursach wokalnych.oraz koncertuje podczas akcji charytatywnych, festynów, uroczystości okolicznościowych. Śpiewa także kolędy w kościołach i na spotkaniach opłatkowych dla różnych środowisk.

Koło Miłośniczek Haftu Pałuckiego

Powstało w 1973 roku przy Klubie Seniora, działającym przy Żnińskim Domu Kultury. Inicjatorką powstania koła była hafciarka pałucka p. Aniela Nogalska. Obecnie do Koła należy 6 pań popularyzujących pałucki haft. Hafciarki biorą udział w licznych wystawach, konkursach i jarmarkach sztuki ludowej. Prace ich znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych nie tylko w kraju, ale również za granicą. Cenną inicjatywą członkiń Koła jest upowszechnianie haftu regionalnego wśród dzieci i młodzieży na spotkaniach popularyzujących sztukę ludową.

Szkółka Gitarowa

Szkółka gitarowa działa od lat, obecnie zajęcia prowadzi 2 instruktorów z zakresu nauki gry na gitarze akustycznej  i klasycznej.

Na lekcjach gry na gitarze klasycznej jednocześnie prowadzone są zajęcia z zakresu kształcenia słuchu oraz wybranych zagadnień z zakresu zasad muzyki i emisji głosu. Po poznaniu podstaw prowadzona jest nauka akordów (chwytów gitarowych) i piosenek.

Zajęcia prowadzone są w godzinach ustalonych indywidualnie z instruktorem, raz w tygodniu.

Pracownia modelarska

Żniński Dom Kultury zaprasza do udziału w warsztatach modelarskich prowadzonych przez Pana Dariusz Golińskiego, instruktora i wieloletniego mistrza i wicemistrza Polski modeli pływających klas FSR-V,H,O, członka kadry Polski na ME i MŚ, czwartego zawodnika ME z Jawora z 2016 r. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży chcących rozwijać swoje zdolności techniczne w zakresie budowy prostych modeli z plastiku, drewna, papieru, złożonych modeli sterowanych, latawców oraz makiet i dioram historycznych.

Zajęcia Taneczne

Sztuka składania papieru - Origami i nie tylko...

Na zajęciach:

- origami płaskie i przestrzenne- promowanie sztuki origami jako formy wspierania rozwoju dzieci i młodzieży;

- zdobnictwo pałuckie- kwiaty z papieru.

Zajęcia prowadzone są przez Panią Elżbietę Piechowiak, nauczyciela ZSP nr 1 w Żninie, animatora origami, członka Bydgoskiego Klubu Origami ORIZURU- oddziału Polskiego Centrum Origami, instruktora i popularyzatora sztuki pałuckiej w dziedzinie zdobnictwa wnętrz. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych i prowadzone w dwóch grupach. Uczestnicy warsztatów biorą udział w wystawach i konkursach i mogą pochwalić się licznymi sukcesami, zwłaszcza w dziedzinie sztuki pałuckiej.