Newsletter ŻDK

Sekcje

Pałucka Pracownia Rzeźby

Pracownia rzeźby powstała w 1976 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie, pod patronatem Ogniska Pracy Pozaszkolnej. W 1985 roku przeniosła się do Bursy Szkolnictwa Zawodowego, a od 1995 roku działa przy Żnińskim Domu Kultury. Na ponad 300 m2 młodzież i dzieci maja optymalne warunki do pracy. W 1997 roku obok pracowni powstaje galeria ze stałą ekspozycją prac dzieci i młodzieży, w której odbywają się lekcje dla dzieci ze Żnina i okolic, odwiedza jest regularnie przez turystów. Pracownia wystawia swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą. W 2000 roku pracownia, jako pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje tytuł "Złotej Pracowni", które jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.  Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie lubią spędzać swój wolny czas.

Zajęcia w Pałuckiej Pracowni Rzeźby:

  • Pracownia Rzeźbiarska- wtorek i czwartek, godz.16.00-19.00
  • Pracownia Plastyczna- dzieci 6-10 lat- wtorek i czwartek, godz. 16.15- 18.15, młodzież 12-20 lat- środa, godz. 16.15- 18.15, Panie 50+- wtorek, godz.10.00-13.00


Ognisko Muzyczne

Ognisko Muzyczne w Żninie rozpoczęło swą działalność 2 marca 1964 roku. Było jedna z pierwszych tego rodzaju placówek, na terenie ówczesnego województwa, pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy. Przy Żnińskim Domu Kultury ognisko działa od 1990 roku. Edukacja dzieci i młodzieży prowadzona jest w trzech klasach: fortepianu, akordeonu i keyboardu. Bardzo dobre warunki nauki, baza instrumentalna, a przede wszystkim odpowiednio przygotowana, z wieloletnim stażem i osiągnięciami zawodowymi kadra nauczycielska daje możliwość edukacji dzieci.

 

 

Studio Piosenki

Od roku 2001 przy Żnińskim Domu Kultury działa Studio Piosenki, które skupia utalentowane wokalnie dzieci i młodzież w wieku od 12 lat. Studio Piosenki pracuje pod kątem kształcenia wokalistów – solistów i wielogłosowego śpiewu zespołowego. Instruktorem grupy jest nauczyciel i muzyk Marek Nowak. W grudniu roku 2004 członkowie Studia Piosenki z opiekunem reprezentowali województwo kujawsko-pomorskie na koncertach kolęd w Wiedniu i Rzymie zorganizowanych dla polonii. Byli także na audiencji u papieża Jana Pawła II. W 2007 roku zajęli II miejsce w kategorii gimnazjum na VI Festiwalu Piosenki Wakacyjnej ”Muzyczny Plecak”. W 2007 r. w XIV Wojewódzkim Konkursie Piosenki Turystycznej i poezji śpiewanej, podopieczni Marka Nowaka, byli najlepsi i zdobyli I miejsce. W grudniu 2008 r Studio Piosenki zdobyło nagrodę główną w kategorii zespołów na „Ogólnopolskim Festiwalu piosenki z Duszą” w Teresinie. Studio Piosenki bierze udział w przeglądach i konkursach wokalnych.oraz koncertuje podczas akcji charytatywnych, festynów, uroczystości okolicznościowych. Śpiewa także kolędy w kościołach i na spotkaniach opłatkowych dla różnych środowisk. 


Koło Miłośniczek Haftu Pałuckiego

Powstało w 1973 roku przy Klubie Seniora, działającym przy Żnińskim Domu Kultury. Inicjatorką powstania koła była hafciarka pałucka p. Aniela Nogalska. Obecnie do Koła należy 6 pań popularyzujących pałucki haft. Hafciarki biorą udział w licznych wystawach, konkursach i jarmarkach sztuki ludowej. Prace ich znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych nie tylko w kraju, ale również za granicą. Cenną inicjatywą członkiń Koła jest upowszechnianie haftu regionalnego wśród dzieci i młodzieży na spotkaniach popularyzujących sztukę ludową.

 

 

Szkółka Gitarowa

Szkółka gitarowa działa od lat, obecnie zajęcia prowadzi 2 instruktorów z zakresu nauki gry na gitarze akustycznej  i klasycznej.

Na lekcjach gry na gitarze klasycznej jednocześnie prowadzone są zajęcia z zakresu kształcenia słuchu oraz wybranych zagadnień z zakresu zasad muzyki i emisji głosu. Po poznaniu podstaw prowadzona jest nauka akordów (chwytów gitarowych) i piosenek.

Zajęcia prowadzone są w godzinach ustalonych indywidualnie z instruktorem, raz w tygodniu.

 

Pracownia modelarska

Żniński Dom Kultury zaprasza do udziału w warsztatach modelarskich prowadzonych przez Pana Dariusz Golińskiego, instruktora i wieloletniego mistrza i wicemistrza Polski modeli pływających klas FSR-V,H,O, członka kadry Polski na ME i MŚ, czwartego zawodnika ME z Jawora z 2016 r. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży chcących rozwijać swoje zdolności techniczne w zakresie budowy prostych modeli z plastiku, drewna, papieru, złożonych modeli sterowanych, latawców oraz makiet i dioram historycznych.

 

Taniec Współczesny

Żniński Dom Kultury zaprasza na zajęcia z Tańca Współczesnego dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat. Zajęcia prowadzi Natalia Kopydłowska - absolwentka Wydziału Artystycznego- kierunek taniec- Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Szkołę tę stworzyła znana tancerka i choreograf Ewa Wycichowska. Podczas warsztatów uczestnicy doskonalą technikę tańca współczesnego, uczą się kreować własny ruch metodą improwizacji, zapoznają się z techniką modern i metodą tworzenia choreografii oraz terminologią tańca współczesnego i klasycznego. Sekcja bierze udział w pokazach tanecznych podczas licznych lokalnych imprez i uroczystości oraz uczestniczy w konkursach i przeglądach.

Zajęcia odbywają się we wtorki:

- grupa dzieci 5-6 lat- godz. 15.30

- grupa dzieci starszych 7-10 lat (poziom podstawowy)- godz. 16.00

- grupa dzieci starszych 7-10 lat (kontynuująca)- godz. 16.45

- grupa najstarsza od 11 lat- godz. 17.30

 

Sztuka składania papieru - Origami i nie tylko...

Na zajęciach:

- origami płaskie i przestrzenne- promowanie sztuki origami jako formy wspierania rozwoju dzieci i młodzieży;

 - zdobnictwo pałuckie- kwiaty z papieru.

Zajęcia prowadzone są przez Panią Elżbietę Piechowiak, nauczyciela ZSP nr 1 w Żninie, animatora origami, członka Bydgoskiego Klubu Origami ORIZURU- oddziału Polskiego Centrum Origami, instruktora i popularyzatora sztuki pałuckiej w dziedzinie zdobnictwa wnętrz. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych i prowadzone w dwóch grupach. Uczestnicy warsztatów biorą udział w wystawach i konkursach i mogą pochwalić się licznymi sukcesami, zwłaszcza w dziedzinie sztuki pałuckiej. 

- wtorek, godz. 14.30- 16.00- grupa młodsza (klasy I-III SP)

- czwartek, godz. 15.15- 16.00- dzieci 5-6 lat

- piątek, godz. 14.30- 16.45- grupa starsza (klasy IV- VI SP)

 

Akademia Teatru Młodego Aktora

 

Podczas zajęć młodzi adepci sztuki teatralnej poznają techniki pracy aktora. Będą mieli doskonałą okazję do rozwijania swoich zdolności i umiejętności wykorzystując metody dramy oraz pantomimy. Akademia to także rozwój wyobraźni, ćwiczenie dykcji oraz emisji głosu. Efektem końcowym każdego roku pracy będzie premiera spektaklu teatralnego, który prezentowany będzie na deskach Żnińskiego Domu Kultury, a w dalszej kolejności na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Do udziału w akademii zapraszamy młodzież gimnazjalną oraz szkół średnich. Zajęcia prowadzone będą przez Dyrektora Artura Jakubowskiego.

 

PRZYDATNE LINKI

KONTAKT

Żniński Dom Kultury
Pocztowa 15
88-400 Żnin
Woj. Kujawsko-Pomorskie

Tel.: (52) 30-20-517
Faks: (52) 30-20-517

Tel. kom.: 784-985-444

E-mail: biuro@zninskidomkultury.pl

POLECAMY

 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Scroll to top